Arapça bilmediği iddia edilen görüntüler çok konuşulmuştu… Ali Erbaş’tan gençlere ‘Arapça’ tavsiyesi…

Diyanet İşlerinden yapılan açıklamaya göre, Erbaş, Pendik Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi Konferans Salonundaki programda öğrencilerle bir araya geldi.

Burada konuşan Erbaş, yarışmanın çok güzel bir etkinlik olduğunu, kendisinin de imam hatip lisesindeyken böyle bir yarışmaya katıldığını belirtti.

İmam hatip liselerinin göz bebeği okullar olduğunu vurgulayan Erbaş, ülkenin her yerinde çok iyi öğrencilerin yetiştiğini, bu okullardan mezun olanların üniversitelerin farklı alanlarında başarılı olduğunu dile getirdi.

Ali Erbaş, ülkenin gelişimine katkı sağlayan mezunların insanlığın daha iyi noktaya gelmesi için de katkı sağlamasını beklediğini vurguladı.

“MATEMATİK, FİZİK, KİMYA DİNİ İLİMDİR”

İslam medeniyetinde dini ilimler ve din dışı ilimler diye bir ayrımın olmadığını aktaran Erbaş, şunları kaydetti:

“Arapça, tefsir, hadis, fıkıh, kelam ne kadar dini ilimse matematik, fizik, kimya, astronomi yani fen bilimlerindeki ilimler de o kadar dini ilimdir. Onun için kendimizi her alanda çok iyi yetiştirmemiz lazım. Hem tefsir, hadis, fıkıh, kelam, Kur’an-ı Kerim, Arapça ve benzeri derslerde hem matematik, fizik, kimya ve diğer alanlarda kendimizi çok iyi yetiştirmemiz lazım. Felsefe, sosyoloji, psikoloji gibi alanlarda çok iyi yetişen ilim adamlarına, bilim adamlarına ihtiyacımız var.”

Programa, Pendik Kaymakamı Mehmet Yıldız da katıldı.

Geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Irak’ın başkenti Bağdat’ta Arapça sorulan bir soruya Türkçe tercüme isteyince Arapça bilmediğine dair çok sayıda haber çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir