HSK’dan Abdullah Zeydan kararına inceleme

Yüksek Seçim Kurulu, DEM Partili Abdullah Zeydan’ın Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi ardından, il seçim kurulu tarafından adaylığının iptali ve mazbatasının AKP adayına verilmesine yönelik itirazını gündemine aldı. 

YSK, il kurulunun kararını iptal ederek, mazbatanın Zeydan’a verilmesine karar verdi.

Bu kararın ardından hakarete geçen Hakim ve Savcılar Kurulu, Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının iadesi kararını veren Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi hakkında inceleme başlattı.

KARAR 4 NİSAN’DA VERİLMİŞTİ

Avukat Mahsuni Kahraman, bir yıl önce “örgüt propagandası yapmak” suçlamasından mahkumiyet kararı aldığı için seçme ve seçilme hakkı elinden alınan Abdullah Zeydan için Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi 4 Nisan 2023’te yasaklanmış haklarının geri verilmesine, temyiz yoluna başvurma olanağının bulunduğuna, süresinde temyiz yoluna başvurulmadığı takdirde kararın kesinleşeceğine hükmetti.

Mahkeme tarafından verilen memnun haklarının iadesine itiraz olmayınca, karar 25 Nisan 2023’te kesinleşti. Mahkeme de karar tutanağını avukat Mahsuni Kahraman’a teslim etti. Abdullah Zeydan, Van Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı başvurusunda, istenen belgelerle birlikte memnu hakların iadesi ve kesinleşmiş kararı da YSK’ya teslim etti. Zeydan’ın belge ve evraklarını inceleyen YSK, şubat ayında açıkladığı kesin aday listesi ile Zeydan’ın başvurusunu kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir