Tartışmalı ‘Sokak Hayvanları Yasası’nda taslak metin hazır

Türkiye’de sokak hayvanlarıyla ilgili tartışmalı yeni yasal düzenlemede sona gelin ve taslak metin hazırlandı. AKP grup yöneticileri tarafından hazırlanan taslak, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP MYK üyelerine sunuldu. Mevcut “yakala-kısırlaştır-sal” yönteminin yerine getirilecek yeni yaklaşım, köpeklerin uyutulmasını da içerecek şekilde tasarlandı.

TIKLAYIN – Hayvanseverlerden sokak köpekleri için eylem; “Sahiplenilmeyenler uyutulacak; daha açık bir ifadeyle öldürülecek”

Yasa ne zaman yürürlüğe girecek?

Yeni yasa teklifinin detayları ve son şekli verildikten sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunulması bekleniyor. Sabah’ın aktardığına göre, yasa, özellikle sokak hayvanlarının uyutulması yöntemini de netleştirerek, bu alandaki çözüm önerilerini somutlaştıracak.

Belediyelere destek ve kaçak üretimle mücadele

Tarım Bakanlığı, sahiplendirme, kısırlaştırma ve barınak konularında belediyelere destek sağlayacak ve bu amaçlar için özel bir bütçe oluşturulacak. Ayrıca, kaçak hayvan üretimi yapanlara ağır cezalar getirilecek. Yeni düzenlemeyle ayrıca, evcil hayvanları sokağa bırakanlara yönelik cezaların artırılması planlanıyor.

Tehlikeli hayvanların üretimi ve satışı yasaklanacak

Bakanlık, belirlenen tehlike arz eden hayvan türlerinin üretimi, sahiplenilmesi, barındırılması ve satışı gibi faaliyetleri yasaklayacak. Bu yasağı ihlal edenlere hayvan başına 50 bin lira para cezası uygulanacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir